Daniel Ofman 1992-es Core Quadrant® modellje kiválóan alkalmas az önismeret, illetve a csapatokban történő együttműködés erősítésére. Mindenki magabiztosságát növeli, ha ismeri saját erősségeit, amelyekre építve tudja a legjobb teljesítményt elérni. Fontos meghatározni azt a fejlődési kihívást, amely kiegészítője lehet az erősségnek. Ehhez azonban erős belső blokk  társul, amelyet allergiának nevezhetünk. Ha megértjük meghatározó erősségeink Ofman mátrixát, sokkal világosabbá válik, miért reagálunk más emberek szavaira, cselekedeteire olykor ellenségesen, és miért válhatunk mi magunk irritálóvá, különösen nyomás alatt. Hogyan tudnánk a különbözőségekben rejlő erőt jobban kihasználni, és tolerálni a tőlünk eltérő embereket – akár egy csapatban együtt dolgozva is?

a sikeres on-boarding

Az Ofman Mátrix a következőkből áll

Ofman Mátrix Core Quadrant

Meghatározó erősség

Alapvető tulajdonság, vagyis valaki nem tanult, hanem természetes pozitív tulajdonsága, amit természetesen tud használni, és amire sikereit építheti. Ez az erősség azonban  ha túlzásba esünk hátránnyá, buktatóvá válik.

Csapda

A határ túllépésekor Ofman csapdáról beszél, amelyben a meghatározó erősség negatív hatással van a környezetre, egyben akadály az egyén számára is. Minden alapminőság rendelkezik napos és sötét oldallal. Utóbbit torzulásnak is nevezhetjük. Nem az erősség ellentéte, hanem annak túlzásba vitele. Például a határozottság erőszakossággá alakulhat, amely már egy csapdát rejt magában.

Kihívás

A csapda pozitív ellentéte, jól kiegészíti a meghatározó erősséget, erőforrásként jelentkezik. Példánkban a határozottság kihívása ez lehet az engedékenység, amikor nem ragaszkodunk minden áron saját igazunkhoz. Hogyan lehet e két tulajdonságot szinergikusan alkalmazni? Akár saját magunk fejlesztésével, akár csapattagunk elismerésével, aki rendelkezik ezzel a tulajdonsággal.

Allergia

Az allergia teszi teljessé Ofman kvadránsát, amelyben az erősségek, a csapdák, a kihívások és az allergiák közötti kapcsolat hamar feltérképezhető. Minél gyakrabban szembesül valaki saját allergiájával valaki másban, annál nagyobb az esélye annak, hogy elsodródik a buktató irányába.

Az Ofman Mátrix a gyakorlatban

Azok a munkatársak, akik ki tudják használni meghatározó erősségeiket a munkahelyen, jobban elköteleződnek, kevésbé valószínű, hogy távoznak, jobban teljesítenek, és mindez az üzleti eredményekben is megmutatkozik. Azok, akik nap, mint nap kiaknázhatják erősségeiket, hatszor nagyobb valószínűséggel veszik ki részüket aktívan az általuk végzett munkából.

Hogyan segíthetjük vezetőként a munkavállalókat?

  • Mindig keressünk módot a munkatársak meghatározó erősségeinek alkalmazására a folyó projektekben, a közös célok és siker elérése érdekében. Ösztönözzük a munkavállalókat egymás erősségeinek megismerésére, és mutassuk meg nekik, hogyan tudnak ennek fényében jól együtt dolgozni.
  • Ha példaértékű vezetők akarunk lenni, akkor a mátrixunk vizsgálatával az önfejlesztésben és a jó értelemben vett alázattal is elől járhatunk. Mi magunk fejleszthetjük tudatosan a kihívást jelentő tulajdonságokat, vagy választhatunk magunknak komplementer mentort vagy csapattagot.
  • Mikor visszajelzést adunk a munkatársaknak, akkor tegyük a fejlesztendő területet az erősségek, csapda és kihívás kontextusába. Így könnyebb lesz azt elfogadni a partnernek és ezek alapján segítsünk meghatározni a fejlődés lépcsőit.
  • Okos vezetőként beazonosíthatók a kompetenciákat és a hiányt – vagyis azt, hogy mi nincs a csapatban, és mire lenne szükség az előre lépéshez. Toborzásnál is ezt érdemes figyelembe venni.
  • Sales vezetőként rá lehet tekinteni az értékesítési fázisokra az Ofman mátrix segítségével és segíteni a kollégákat, akár önmaguk fejlesztésében, akár olyan csapattárs választásában egy-egy ügyféltalálkozóra, akikkel kiegészítő tulajdonságokkal rendelkeznek.
  • A csapatépítők kiváló lehetőséget adnak ahhoz, hogy a kollégák felismerjék egymás erősségeit és csapdáit. Ennek tudatában a vezető hatékonyabban ösztönözheti a csapategyüttműködést is és lényegesen hamarabb lehet a konfliktusokat is kezelni.
  • Kulturális erősségek és gyengeségek okos felhasználásával két csapat közötti munka is jobban támogatható. Nem a sztereotípiáknak kell táptalajt adni, hanem a különbségekből fakadó erősségekre építeni. Ez igaz nemzetközi csapatokra is, de vállalati kultúrából fakadó eltérésekre is.
  • A stratégiát is meg lehet tervezni szervezeti szinten használva a mátrixot: mik azok az erősségek, amelyekre lehet építkezni, és hogyan. Milyen komplementaritást biztosító partnerekre vagy akvizíciókra lenne szükség? gondoljunk a Disney-Pixar együttmködésre. Erre építkezve könnyebben és hatékonyabban dolgozhatunk az üzleti célunk elérése érdekében.

Ide kattintva, megtekinthető, ahogy maga Daniel Ofman beszél modelljéről.