A 7 Szokás technika egy személyes fejlődési keretrendszer, amelyet Stephen Covey amerikai oktató, író és üzletember fejtett ki A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása című könyvében. A módszer hét kulcsfontosságú alapelvet követ, amelyek támogatják az egyén személyes és szakmai sikereinek elérését.

a sikeres on-boarding

Stephen Covey bestsellerében egy nagyon fontos problémával foglalkozik: min kell változni ahhoz, hogy egy viselkedést átformáljunk? Általánosságban elmondható, hogy az ember kétféleképpen fejlődhet: egy készség fejlesztésével, vagy a saját jellemén dolgozva. Az első megközelítés akkor hatékony, ha a sikerhez vezető utat keresünk, de az igazi személyes növekedés csak akkor érhető el, ha valami alapvetőn, például egy szokáson változtatunk.

Covey 7 Szokás modellje röviden:

  1. Legyünk proaktívak: Legyünk kezdeményezők, vállaljuk fel a felelősséget az életünkért, és koncentráljunk arra, amit kontrollálni tudunk, ahelyett hogy külső körülményekre reagálnánk (vagy kifogásokat keresnénk, hogy miért nem kezdeményezünk).
  2. Lássuk a célt: Tisztázzuk magunkban az elérni kívánt célokat és határozzuk meg a személyes értékeinket, majd tervezzük meg az ehhez vezető utat.
  3. Először a fontosat: Priorizáljunk és összpontosítsuk az időnket és energiánkat azokra a fontos feladatokra, amelyek összhangban vannak az értékeinkkel és céljainkkal, ne engedjük, hogy a sűrgőssé váló dolgok felőröljék mindennapjainkat.
  4. Győztes-győztes megállapodásokra törekedjünk: Gondolkodjunk mindenki számára előnyösen minden interakcióban és kapcsolatban, ahelyett, hogy másokkal versenyeznénk, vagy uralkodni szeretnénk felettük.
  5. Először értsük meg a másikat, hogy ő is megérthessen: Részesítsük előnyben a figyelő, empatikus hallgatást és az adott személy nézőpontjának megértését, mielőtt kifejtjük a saját álláspontunkat. Megéri ez a fordított megközelítés, lehet, hogy saját véleményünk és érzelmi állapotunk is módosul közben!
  6. Teremtsünk szinergiát: Működjünk együtt másokkal olyan megoldások létrehozásán és olyan célok elérése érdekében, amelyek nagyobbak, mint amit egyénileg meg lehetne valósítani (1+1=3)
  7. Élesítsük meg a fűrészt: Folyamatos tanulással és személyes megújulással gondoskodjunk testi, érzelmi, mentális és lelki jólétünkről.

Ha ezeket a szokásokat beépítjük mindennapjainkba, fejleszthetjük azokat a készségeket és gondolkodásmódot, amelyek szükségesek ahhoz, hogy hatékonyabbak, produktívabbak és teljesebbek legyünk magánéletünkben és karrierünkben egyaránt.

A modell a gyakorlatban – Legyen a napi rutinunk része

A modellt akkor tudjuk vezetői munkánkban jól alkalmazni, ha először mi magunk törekszünk a példaértékűségre. Hogy a 7 Szokás a mindennapjaink része legyen, rutinná kell tenni a hét pontot. Kezdjük kicsiben, az egyik lépéssel, és amint az megvan, jöhet a következő. Gyakorlással és kitartással kialakíthatjuk azokat a szokásokat, amelyek a személyes és szakmai sikerekhez szükségesek.

Például kezdjünk minden napot a célok átgondolásával és tervezzük el, mit tehetünk ezek elérése érdekében. Rangsoroljuk a feladatokat fontosságuk és sürgősségük szerint, és ez alapján kezdjük elvégezni azokat. Keressük az együttműködési lehetőségeket, amelyek minden érintett számára előnyösek és gyakoroljuk az aktív figyelmet.

Gyakorlással könnyebben azonosíthatjuk saját értékeinket, tisztább hosszútávú célokat tűzhetünk ki magunk elé, hogy olyan szokásokat alakítsunk ki, amelyek támogatják a személyes növekedésünket és a jóllétünket.

Hatékonyabb célelérés a modell segítségével

A módszer célja, hogy segítsen mindenkinek, aki javítani akar személyes és szakmai hatékonyságán, így nemcsak a magánéletben, de a munkahelyen is használható. Kiváltképp alkalmas a csapatmunka, a kommunikáció és az önfegyelem javítására.

A technika támogatja a vezetőket tiszta jövőkép kialakításában, világos célok kitűzésében, a munkatársak fejlesztésében és jóllétük következetes elérésében, erős csapatok összeállításában, profi időgazdálkodásban és hatékony üzleti stratégiák kidolgozásában, de még az ügyfélélmény növelésében és üzleti etika megtartásában is. Használatával megtanulható, hogyan inspiráljunk másokat arra, hogy teljes potenciáljukat elérjék.

Összefoglalva, a módszer hasznos lehet bárki számára, aki élete bármely területén javítani szeretné hatékonyságát. Legyünk vezetők, salesesek, vállalkozók vagy „pusztán” egyének, akik személyes fejlődésre törekednek, a 7 Szokás kiváló keretet nyújthat céljaink eléréséhez.