A digitális transzformáció és robotizáció világában felértékelődnek az emberi tényezők. Így nagyon nem mindegy, hogy a munkatársak élménye, azaz mindennapi tapasztalata a vállalati környezetben milyen.
A kommunikáció, eszmecsere és együttműködés tere gyakran online vagy virtuális, annak minden gyakorlati előnyével és hosszútávú kihívásaival együtt. Például a távmunka lehetősége, nemzetközi csapatok kialakítása vagy a hatékony információ megosztás olyan előnyöket jelentenek az üzleti világban, melyek bevezetése és használata elengedhetetlen, hogy ne maradjunk le versenytársainktól, illetve időben és megfelelően reagáljunk a változásokra. Viszont ezek az opciók magukban hordoznak olyan kihívásokat is, mint az elszigetelődés vagy a személyes interakció teljes hiánya. Egyes szervezetekben a főnökök más országokban, akár a világ másik végén vannak, másutt pedig a technikai tudás miatt kinevezett vezetőknek nincs kellő tapasztalatuk az emberek kezelésében, valamint egy igazán együttműködő, a problémákat hatékonyan megoldó csapat kialakításában.
De mit is keresnek tulajdonképpen a munkavállalók?
Mire vágynak az emberek egy munkahelyen?
Mitől függ, hogy amit tapasztalnak – és érzelmi szinten megmarad – az pozitív lesz, vagy nem annyira?
Az utóbbi években a HR stratégia alkotás és felső vezetők figyelmének középpontjába került a munkavállalói élmény fejlesztése és azoknak a momentumoknak, eseményeknek a tudatos alakítása, amelyek alapvetően befolyásolják a munkatárs megélését és motivációját (az első nap, a betanítás, a főnök reakciója fontos pillanatokban stb.).
Sokféle programot, a munkakörnyezet fejlesztését, valamint elismerésre méltó, akár társadalmilag is hasznos kezdeményezést láttunk ezen a területen. Vegyük például az új típusú közösségi tereket, vagy az irodákban kialakításra került gyermek megőrző szobákat a kismamák gyorsabb visszailleszkedése érdekében. Ugyanakkor a munkaerőpiaci helyzet, a fluktuáció kezelésének nehézségei azt mutatják, hogy még van mit tenni annak érdekében, hogy a munkavállalói élmény fejlesztése meghozza a kívánt üzleti eredményeket.
A potenciál jelentős: az MIT Sloan School of Management kutatása szerint a kimagasló munkavállalói élmény üzleti értéket teremt az innováció, az ügyfél elégedettség és a profitabilitás terén.
Véleményünk szerint a munkavállalói élmény kulcsa, és a fejlődés további iránya az emberközpontú, humán megközelítésben keresendő. Emberi és egyenlő bánásmód a főnökségtől, megbecsülés, csapat, együttműködés, vélemények meghallgatása, pozitív kommunikáció, hogy csak a legfontosabbakat említsük, valamint a személyes és szervezeti értékrend összhangja. Az embereknek fontos, hogy munkájukban értelmet találjanak, megéljék az önmegvalósítást és az értékteremtést is.
A munkavállalói élmény humán minőségének szervezeten belüli vizsgálatára többek között az alábbi kérdéseket, szempontokat javasoljuk feltenni önmagunk / csapatunk számára:
A fenti kérdések őszinte megválaszolása esetén tudunk továbbmenni és fejleszteni a cég belső egyensúlyán, eredményességén, illetve kialakítani egy olyan egészséges szervezeti kultúrát, melyben a munkatársak motiváltnak és sikeresnek érzik magukat. A Human Digital Group átfogó szolgáltatásai középpontba helyezik a fent említetteket, és azokra reflektálva megoldást nyújtanak korunk humánfejlesztési igényeinek kielégítésére.
Az biztos, hogy a jövő digitális. De humán is.
Források
- Kristine Dery and Ina M. Sebastian, “Building business value with employee experience,” MIT CISR Research Briefing17, no. 6 (2017)
- PwC: Workforce of the Future study (2018)